מת"ן משכנתאות היא זכיינית בלעדית לייעוץ משכנתא לעובדי החברות המובילות במשק:
מחויבים לכללי אמון הציבור
ImunHaCibur
מת"ן - החברה הגדולה בישראל לייעוץ משכנתאות
  • למת"ן משכנתאות מוניטין של 6 שנות ניסיון במתן שירות מקצועי ואיכותי ללקוחותיה והיא מעניקה ייעוץ משכנתאות בהיקף של כמיליארד שקלים בשנה
  • החברה זכיינית בלעדית של כ- 600,000 בתי אב באמצעות גופים וחברות מהמובילים במשק
  • מידי יום אנו יוצרים מהפיכה ושינוי מהותי במאזן בין הבנקים לצרכנים ומאפשרים לציבור הלווים לקבל תנאים אובייקטיבים, ראויים והוגנים התואמים לצרכיהם

שר השיכון מכין חוק לסבסוד משכנתאות לצעירים

15.08.2010

כידוע לכולנו, עליית מחירי הדירות הפכה בשנים האחרונות לעובדה מוגמרת שאין עליה עוררין. לאחר שלאחרונה נכנסו הנחיות חדשות של רוני חזקיהו באשר להעלאת אחוז מימון ומאחר והאוצר אינו מסכים שסבסוד המשכנתא ייכלל במסגרתו של חוק ההסדרים (וזאת למרות שברשותו של האוצר תקציב המאפשר לו לכלול את ההצעה בחוק) החליט שר השיכון אטיאס לצאת למלחמה: בימינו אלה עוסק השר בהכנת דרך עוקפת – כלומר הצעת חוק שתעקוף את האוצר ותעגן סבסוד משכנתאות בפריפריה עבור זוגות צעירים, זאת כפי שדווח ב – NRG מעריב.

בכתבה צוין כי השר הצליח להשיג את תמיכתם (וחתימתם) של 45 חברי כנסת – הישג מכובד לכל הדעות. ההצעה של אטיאס אמור להתדיין במושב החורף של השנה הבאה עלינו לטובה ויש לציין כי בשונה מהרושם שמשרד האוצר מעוניין לייצר, הרי שהחוק לא יעלה למדינת ישראל בתקציבים נוספים אלא ייושם במסגרת תקציב משרד הבינוי והשיכון.

לדברי אטיאס לאוצר אין כל “תירוץ” להתנגד לסבסוד המשכנתא ולאור התנגדותו להכללת ההצעה בחוק ההסדרים האמור החליט אטיאס שלא לעמוד מנגד ולפעול למען הלווים. עוד יצויין כי האוצר התנגד להצעה בטענה שהטבה כזאת תוביל לעליית הביקוש שכבר כיום הוא גבוה למדי. אלא שכאמור מדובר בהטבה לרכישת דירות בפריפריה, שכידוע אינה סובלת מרייטינג גבוה במיוחד. לדברי אטיאס החלטת ממשלה בנושא תפתור את העניין והוא סבור שיזכה לתמיכה רחבה ביותר לאור חשיבות הנושא והמצוקה האמיתית אליה נקלעו רוכשי הדירות ולווי המשכנתא.

על פי התחזיות של משרד השיכון ההטבה האמורה תוביל אלפי רוכשים לנגב ולגליל, בהם מצויות קרקעות רבות המיועדות לבניית דירות ( 64,000 בצפון ו – 75,000 בדרום).

בכתבה הובאו דבריו של אטיאס שהתייחס לתוכנית וציין כי אין מדובר בהטבה הניתנת בבת אחת ללווה מאחר והדבר עלול להכביד על תקציב המדינה ולכן ניתן הסבסוד במשכנתא בצורת השתתפות חודשית בתשלומים.

השתתפות המדינה בתשלומי המשכנתא תתבצע באופן הבא:

לווים אשר ימצאו זכאים לסבסוד האמור וירכשו דירה באזורים בעדיפות ראשונה יזכו להשתתפות של 800 שקלים חדשים בתשלומים החודשיים של המשכנתא שלקחו, וזאת עד לסכום של 140,000 מסך עלות המשכנתא. לווים שירכשו דירה באזורים בעדיפות שנייה ייהנו מהשתתפות נמוכה יותר – של 350 שקלים בלבד, עד לתקרה של 90,000 .

אם אתם שואלים את עצמכם מהיכן יילקח המימון להטבה, כדאי שתדעו שהתשובה נמצאת ממש מתחת לאפכם. לא נמתח אתכם ונגלה שמקור המימון הוא הכספים שנועדו להלוואות זכאות. כידוע, כיום הריבית על הלוואות זכאות גבוהה ביחס לריביות בשוק המשכנתאות ועומדת על 4% ולכן הלוואות הזכאות אינן אטרקטיביות ומרבית הזכאים לא עושים בהן כל שימוש. הסכום הקיים לצורך העיניין במשרד הבינוי והשיכון עומד על 1.2 מיליארד ₪ והנה, לשמחת כולנו, נמצא לו שימוש יעיל לפני שפקידי האוצר ישתלטו עליו באמתלה זאת או אחרת.

אטיאס ציין שלושה נקודות חיוביות שונות שמביא עימו המהלך: א. סיוע ללווי המשכנתא בסכום של 800 ₪ לחודש. ב. התמודדות עם ההנחיות החדשות של המפקח על הבנקים, כאשר ההטבה מוסיפה להון העצמי של הלווים עוד 140,000 ש”ח לצורך הרכישה. ג. קידום אג’נדה חברתית וחיזוק הפריפריה.

בכתבה צויין כי עד שנת 2003 מי שרכש דירה בפריפריה זכה למענק מהמדינה, כאשר היקף המענקים שניתנו עמד על מיליארד ומאתיים מיליון שקלים. כמובן שמענקים אלה הובילו לרכישת דירות באיזורי הפריפריה ואף היוו גורם במניעת הגירה שלילית, אלא שבעקבות המיתון הוחלט לבטל את המענקים וכפועל יוצא חלה ירידה תלולה במשכנתאות הנלקחות לצורך רכישת דירות באיזורים אלה. הניסיונות להשיב מענקים אלה על כנם לא עלו יפה, כאשר האוצר טען כי ההטבות לא מגיעות ליעדן המקורי (כלומר לרוכשים) אלא לקבלנים, ועל כן אין להעניקן.

 
כתיבת תגובה

שם *
אימייל *
התגובה שלך