מת"ן משכנתאות היא זכיינית בלעדית לייעוץ משכנתא לעובדי החברות המובילות במשק:
מחויבים לכללי אמון הציבור
ImunHaCibur
מת"ן - החברה הגדולה בישראל לייעוץ משכנתאות
  • למת"ן משכנתאות מוניטין של 6 שנות ניסיון במתן שירות מקצועי ואיכותי ללקוחותיה והיא מעניקה ייעוץ משכנתאות בהיקף של כמיליארד שקלים בשנה
  • החברה זכיינית בלעדית של כ- 600,000 בתי אב באמצעות גופים וחברות מהמובילים במשק
  • מידי יום אנו יוצרים מהפיכה ושינוי מהותי במאזן בין הבנקים לצרכנים ומאפשרים לציבור הלווים לקבל תנאים אובייקטיבים, ראויים והוגנים התואמים לצרכיהם

משקי בית רבים עלולים לאבד נכס עליו הם משלמים משכנתא

כך טען דודו זקן, המפקח על הבנקים, בנאום שנשא בוועידת הנדל”ן של כלכליסט. זקן הציג תרחיש קיצון שנבנה על ידי בנק ישראל ומתאר מצב שבו הצמיחה מתכווצת ובד בבד הריבית עולה בחדות, האבטלה מכפילה את עצמה ומחירי הדירות יורדים.

במצב כזה, לדברי זקן, 23 אלף משקי בית יאבדו את ביתם שעליו הם משלמים משכנתא, והדבר ישפיע על המשק כולו. יש לציין כי בשנים האחרונות ביצע בנק ישראל מספר צעדים שנועדו להקטין את הסיכון שלוקחים על עצמם משקי הבית בישראל, כמו למשל הצעד שמגביל את אחוז המימון שמקבלים רוכשי דירה ראשונה ל – 75% ואת אחוז המימון שמקבלים המשקיעים ל – 50%. אלא שלדברי זקן צעדים אלו לא נועדו להוריד את המחירים אלא להקטין את הסיכון שלוקחים על עצמם הלווים.

שינוי נוסף שחל בתחום הוא הרכב האשראי שמעניקים הבנקים, כאשר לפני שש שנים בלבד 20% מתיק האשראי של הבנקים היה מורכב ממשכנתאות וכיום השיעור עומד על 30%. לדברי זקן, הסיבות לכך הן הגידול ביתרת ההלוואות וכן עליית מחירי הדיור.

זקן ציין כי המגבלות השונות שהוטלו על השוק הן חשובות וחיוניות, אך למרות המגבלות אנו עדיין רואים פעילות ערה ביותר בשוק ובחודש מרץ לבדו נלקחו הלוואות לדיור בהיקף של 4.5 מיליארד שקלים, נתון המראה על פעילות חזקה בתחום.

בסיום הנאום פנה זקן אל לוקחי המשכנתאות העתידיים, בבקשה לבדוק היטב את גובה ההחזר ואחוז ההחזר מכלל ההכנסה החודשית, מאחר ולדבריו – המחיר שישלמו משקי בית על הגעתם לחלום הדירה עלול להיות יקר מאוד.

 
כתיבת תגובה

שם *
אימייל *
התגובה שלך