מת"ן משכנתאות היא זכיינית בלעדית לייעוץ משכנתא לעובדי החברות המובילות במשק:
מחויבים לכללי אמון הציבור
ImunHaCibur
מת"ן - החברה הגדולה בישראל לייעוץ משכנתאות
  • למת"ן משכנתאות מוניטין של 6 שנות ניסיון במתן שירות מקצועי ואיכותי ללקוחותיה והיא מעניקה ייעוץ משכנתאות בהיקף של כמיליארד שקלים בשנה
  • החברה זכיינית בלעדית של כ- 600,000 בתי אב באמצעות גופים וחברות מהמובילים במשק
  • מידי יום אנו יוצרים מהפיכה ושינוי מהותי במאזן בין הבנקים לצרכנים ומאפשרים לציבור הלווים לקבל תנאים אובייקטיבים, ראויים והוגנים התואמים לצרכיהם

מחירי הדיור, המשכנתאות וצעדי בנק ישראל

שלום לכם מאולפן ישראל היום.

מחירי הדירות מזנקים מעלה ורק בשבוע שעבר פרסם השמאי הממשלתי סקר מחירי דירות שהראה כי המחירים ברבעון האחרון של שנת 2012 המשיכו לטפס. מצטרפים אלינו עידן אלקבץ, מנכ”ל עתיד משכנתאות – שלום רב, וחזי שטרליכט, שלום גם לך.

התקנות החדשות של בנק ישראל, למעשה מהן?

בנק ישראל יצא בתקנות שמיועדות מעט לצנן את היקפי המשכנתאות שמעניקים הבנקים לציבור, הוא בעצם בא ואומר לבנקים: ככל שההלוואה היא ממונפת יותר, כלומר ככל שהיא ניתנת על חלק יותר גדול ביחס לדירה, כך אתם תצטרכו להקצות יותר הון לצרכי המשכנתא. המשמעות היא לנסות ולצמצם את היקפי ההלוואות שהבנקים נותנים מתוך איזשהוא חשש שאולי מתפתחת פה בועה או סיכון מוגזם שהבנקים לוקחים מבחינת ההלוואות שהם מעניקים. אין פה איזשהוא רצון לצנן את המחירים או לטפל במחירים עד כמה שאני מבין, יותר לשמור, מה שנקרא, על הבנקים.

בהמשך לתשובתו של חזי – ממה התייקרות המשכנתאות נובעת?

בעיקר מהדאגה שמחירי הדיור ימשיכו ויעלו. כי בסופו של דבר בנק ישראל ניסה בהוראות האחרונות לצנן את הביקושים בשוק הדיור, בתקופה הזאת זה למעשה עוד ניסיון שלו לצנן את הביקושים, מה שיגרום למעשה לעליית מחירי המשכנתא ולעלייה בריבית. באמת צריך לחכות ולראות מה זה יעשה לביקושים בשוק.

מה אתה מאמין שזה יעשה?

אני לא חושב שזה יצליח, אני מצטרף פה למה שעידן אומר. כל הצעדים האחרונים מצד בנק ישראל פשוט לא הצליחו ממש לעצור את המגמה, אנחנו מחכים להקמה של ממשלה וזה צריך לבוא מצד הממשלה, מצד הגדלת היצע הקרקעות, ממש טיפולים אקטיביים וגם בצורת המיסוי, כל הטיפולים שבנק ישראל לא יכול ולא אמור לעשות. ולכן אנחנו לא צריכים לצפות שמשם תבוא הישועה. אני אשמח לדעת ממך, עידן, האם הצעדים של בנק ישראל יצליחו להשפיע להערכתך על מחירי הדיור, או שאנחנו באמת צריכים לחכות לממשלה הבאה שתקום.

ההימור שלי הוא שהצעדים האחרונים לא יעזרו להוריד את מחירי הדיור. כדי להוריד את מחירי הדיור צריך לטפל בצד ההיצע ולהגדיל באופן משמעותי את היצע הדירות בשוק, וזה רק הפתרון שהממשלה יכולה לטפל בו.

בגדול, מרחב התמרון שנמצא מול זוגות צעירים לצורך העיניין שבאים לרכוש דירה ולקחת משכנתא הוא גדול, הוא בינוני? כמה באמת הם יכולים להשפיע על משהו שילווה אותם עשרות שנים?

תראה, הזוגות הצעירים נפגעו בעיקר בשני תחומים. התחום הראשון הוא אחוז המימון. אם לפני מספר חודשים זוג צעיר היה יכול לבוא עם עשרה אחוז הון עצמי ולרכוש דירה, בלבד שיש לו כושר החזר ראוי, היום זה כבר לא יכול לקרות, בנק ישראל הגביל אותם עד 75% ובהוראה האחרונה הוא גם גרם לכך שאותם ריביות של הזוגות הצעירים יעלו, כך שמבחינתי זו פגיעה גם בכושר ההחזר וגם ביכולת לרכוש דירות, בעיקר בהיבט של זוגות צעירים.

 
כתיבת תגובה

שם *
אימייל *
התגובה שלך