מת"ן משכנתאות היא זכיינית בלעדית לייעוץ משכנתא לעובדי החברות המובילות במשק:
מחויבים לכללי אמון הציבור
ImunHaCibur
מת"ן - החברה הגדולה בישראל לייעוץ משכנתאות
  • למת"ן משכנתאות מוניטין של 6 שנות ניסיון במתן שירות מקצועי ואיכותי ללקוחותיה והיא מעניקה ייעוץ משכנתאות בהיקף של כמיליארד שקלים בשנה
  • החברה זכיינית בלעדית של כ- 600,000 בתי אב באמצעות גופים וחברות מהמובילים במשק
  • מידי יום אנו יוצרים מהפיכה ושינוי מהותי במאזן בין הבנקים לצרכנים ומאפשרים לציבור הלווים לקבל תנאים אובייקטיבים, ראויים והוגנים התואמים לצרכיהם

חודש ספטמבר: ירידה של 17% בלקיחת משכנתאות

כפי שדווח בכלכליסט, חודש ספטמבר השנה התאייפן בירידה של 17% בלקיחת משכנתאות בהשוואה להיקף הממוצע בשניים עשר החודשים שקדמו לו. היקף הלוואות הדיור שנלקחו בספטמבר עמד על 35 מיליארד שקלים וזאת לעומת 4.2 מיליארד בחודשים הקודמים. אלא שבהשוואה לחודש ספטמבר בשנה שעברה מדובר דווקא על עלייה של 8%, שכן אז ניטלו הלוואות בהיקף נמוך יותר של 3.23 מיליארד.

ככל הנראה, ההסבר העיקרי לירידה טמון בחגים שהביאו למיעוט ימי עבודה במהלך החודש. עם זאת, יש לציין כי בספטמבר נכנסו לתוקפן הנחיות בנק ישראל החדשות, אשר אוסרות על הבנקים להעניק משכנתאות בהן הריבית המשתנה מהווה יותר משני שלישים מההלוואה, ההחזר החודשי עולה על 50% מההכנסה של הלווים וההלוואה נלקחת לתקופה של יותר משלושים שנה.

יש לציין כי ההנחיות החדשות גם “מדרבנות” את הבנקים השונים להעלות את הריבית על הלוואות שבהן ההחזר החודשי מהווה למעלה מ – 40% מההכנסות של הלווים, מאחר והוא דורש מהם להקצות יותר הון על הלוואות כאלה. גם ההנחיה המגבילה את הריבית המשתנה עשוייה להביא להתייקרות ההלוואה, שכן כיום, כשרמת הריבית במשק נמוכה מאוד, המסלולים המשתנים זולים לעומת המסלולים הקבועים.

מסיבות אלה, ההערכות הן כי להנחיות תהיה השפעה מסויימת, אם כי הן לא בהכרח יביאו לירידה בלקיחת משכנתאות אלא לניסיון לעמוד בכללים החדשים על ידי הגדלת ההון העצמי, צירוף לווה נוסף, רכישת דירות זולות יותר ועוד.

אז האם אנחנו בתחילתה של ירידה בתחום? או שהמצב יישאר כמו שהוא למרות ההנחיות? כרגע, בעקבות ריבוי החגים בחודש הקודם קשה מאוד לדעת ונראה כי את ההשפעה של המהלכים האחרונים, אם בכלל תהיה כזאת, ניתן יהיה לראות בבירור רק בחודשים הבאים.

 
כתיבת תגובה

שם *
אימייל *
התגובה שלך