מת"ן משכנתאות היא זכיינית בלעדית לייעוץ משכנתא לעובדי החברות המובילות במשק:
מחויבים לכללי אמון הציבור
ImunHaCibur
מת"ן - החברה הגדולה בישראל לייעוץ משכנתאות
  • למת"ן משכנתאות מוניטין של 6 שנות ניסיון במתן שירות מקצועי ואיכותי ללקוחותיה והיא מעניקה ייעוץ משכנתאות בהיקף של כמיליארד שקלים בשנה
  • החברה זכיינית בלעדית של כ- 600,000 בתי אב באמצעות גופים וחברות מהמובילים במשק
  • מידי יום אנו יוצרים מהפיכה ושינוי מהותי במאזן בין הבנקים לצרכנים ומאפשרים לציבור הלווים לקבל תנאים אובייקטיבים, ראויים והוגנים התואמים לצרכיהם

משה כחלון: המדינה מרוויחה ממשבר המשכנתאות והדיור

השר לשעבר, משה כחלון, צוטט בדברים אלו בכנס שנערך במכללה האקדמית בנתניה לסיכום תחום הנדל”ן בשנה החולפת.

בדברים חריפים ביותר שאמר כחלון, הוא ציין כי המדינה לא הייתה מוכנה להחליף את המשבר אפילו במכונה להדפסת כסף, עד כדי כך הוא רווחי עבורה. הוא ציין כי משבר המשכנתאות והדיור אינו שונה בהרבה מבעיית מחירי הסלולר, בה טיפל בזמן כהונתו (כזכור, בהצלחה רבה, שהובילה לכך שמחירי הסלולר צנחו לרמות שהציבור טרם הכיר בעבר).

אלא שלדבריו, המשבר הנוכחי מהווה מכונה משומנת היטב של מזומנים העוברים היישר מהאזרחים הקטנים אל בעלי ההון והשלטון. לדבריו למדינה יש יכולת מיידית להוריד את מחירי הנדל”ן: לבטל את המע”מ על דירות, שיחתוך את מחירי הדיור ב – 18% לפחות. אלא שהמדינה אינה ממהרת להשתמש בכלי החזק ביותר העומד לרשותה והוא כלי המיסוי.

עוד ציין כחלון כי על מנת להביא לתוצאות של ממש בתחום יש להגדיר את הורדת המחירים כיעד של הממשלה. הוא ציין כי כיום המצב שבו זוג צריך להשקיע 140 משכורות לשם לקיחת משכנתא רכישת דירה הוא “מצב חירום” וכי אם המדינה לא תטפל בגופים המהווים מונופולים בתחום הבנייה והשיווק המצב לא ישתנה, שכן כיום עוברות 12.5 שנים מהרגע שבו מאשרים את הקרקע לבנייה ועד לרגע שבו הדירה בנוייה בפועל.

כחלון גם התייחס לבניית דירות קטנות יותר וציין כי כיום דרושות יותר דירות 3 חדרים על מנת לסייע לזוגות הצעירים המעוניינים לרכוש בית משלהם.

בכתבה הובאו גם דבריו של יושב ראש מרכז הבנייה הישראלי, ערן רולס, שהגדיר את עלויות הדירות והמשכנתאות בשנים האחרונות כ”פיגוע כלכלי” אותו מבצעת המדינה, וכי העובדה שכיום נדרשים מיליון שקלים על מנת לקנות דירה בכרמיאל מעידה כי למעשה על דור שלם בארץ נגזרו חיים של עבדות מודרנית.

 
כתיבת תגובה

שם *
אימייל *
התגובה שלך