מת"ן משכנתאות היא זכיינית בלעדית לייעוץ משכנתא לעובדי החברות המובילות במשק:
מחויבים לכללי אמון הציבור
ImunHaCibur
מת"ן - החברה הגדולה בישראל לייעוץ משכנתאות
  • למת"ן משכנתאות מוניטין של 6 שנות ניסיון במתן שירות מקצועי ואיכותי ללקוחותיה והיא מעניקה ייעוץ משכנתאות בהיקף של כמיליארד שקלים בשנה
  • החברה זכיינית בלעדית של כ- 600,000 בתי אב באמצעות גופים וחברות מהמובילים במשק
  • מידי יום אנו יוצרים מהפיכה ושינוי מהותי במאזן בין הבנקים לצרכנים ומאפשרים לציבור הלווים לקבל תנאים אובייקטיבים, ראויים והוגנים התואמים לצרכיהם

היקף המשכנתאות הממונפות ירד בחדות

צעדי בנק ישראל, המגבילים את אחוז מימון המשכנתא ל – 75% החלו להשפיע על השוק ובחודש ינואר נחתך בשיעור של 44% היקף המשכנתאות הממונפות שנלקחו באחוז מימון הגבוה מ – 75 ועמד על 105,000,000 שקלים בלבד. זאת לעומת החודש הקודם, בו הוא עמד על 188 מיליון שקלים חדשים.

יש לציין כי בחודש ינואר חלה גם ירידה חדה של שלושים אחוזים בלקיחת הלוואות לצורך רכישת דירה להשקעה.

כידוע, בנק ישראל הטיל את המגבלה כבר בחודש נובמבר, אולם היא לא חלה על מי שכבר קיבלו אישור עקרוני להלוואה. היות והאישור העקרוני תקף למשך 3 חודשים מיום קבלתו, בחודש ינואר כבר היו פחות ופחות לווים שאכן יכלו לקבל הלוואות ממונפות וזוהי הסיבה לירידה החדה בהיקפיהן.

ומה בהמשך?

לאחרונה הטיל בנק ישראל מגבלה נוספת, הדורשת מהבנקים להקצות כריות הון גבוהות יותר בגין המשכנתאות. הבנקים מיהרו לגלגל את העלויות הנוספות על הלקוחות והעלייה בריביות התרחשה באופן כמעט מיידי. צעד זה של בנק ישראל נועד, בעיקרו, להגן על יציבות המערכת הבנקאית, אולם הוא מתווסף לשורת צעדים אחרים שנועדו לקרר את השוק ולא הצליחו בכך. כרגע אין כל ספק בדבר אחד: רק העלאת הביקוש יכולה לקרר את שוק הדיור ולהיטיב עם הלווים, ועד שהיא תגיע – כל מי שמעוניין בדירה משלו יצטרך להמתין ולהמשיך לשלם ביוקר.

 
כתיבת תגובה

שם *
אימייל *
התגובה שלך