מת"ן משכנתאות היא זכיינית בלעדית לייעוץ משכנתא לעובדי החברות המובילות במשק:
מחויבים לכללי אמון הציבור
ImunHaCibur
מת"ן - החברה הגדולה בישראל לייעוץ משכנתאות
  • למת"ן משכנתאות מוניטין של 6 שנות ניסיון במתן שירות מקצועי ואיכותי ללקוחותיה והיא מעניקה ייעוץ משכנתאות בהיקף של כמיליארד שקלים בשנה
  • החברה זכיינית בלעדית של כ- 600,000 בתי אב באמצעות גופים וחברות מהמובילים במשק
  • מידי יום אנו יוצרים מהפיכה ושינוי מהותי במאזן בין הבנקים לצרכנים ומאפשרים לציבור הלווים לקבל תנאים אובייקטיבים, ראויים והוגנים התואמים לצרכיהם

פיתרון לבעיית הנדל”ן והמשכנתאות – טיפול בחסמים לבנייה?

בימים האחרונים התבשרנו על ירידת הריבית במשק לרמה של 1% ורבים מתחו ביקורת חריפה על מדיניות בנק ישראל שגורמת לניפוח בועת הנדל”ן תוך הפיכת המשכנתאות לזולות ועליית הביקוש עקב כך. מחקר שפורסם על ידי בנק ישראל בעצמו תיאר את המציאות העגומה של הלווים, שעלולים להיקלע לקשיים במקרה של עלייה באבטלה או עלייה משמעותית בשיעור הריבית.

כמובן שיש מי שמנסים לפתור את הבעיה: כתבה שפורסמה ב”כלכליסט” מתארת תוכנית חדשה של שר השיכון שסוכמה עם משרד האוצר, לפיה תנוהל “קופת חסמים” שמטרתה להתיר את אותם חסמים המביאים לעיכוב בנייתן של עשרות אלפי דירות.

הקופה, שאמורה להיות בגובה של כמה מיליארדי שקלים, נועדה להתיר את החסמים בתחום התשתיות שמעכבים בנייה של מספר רב של יחידות דיור. כידוע, הזמן לבניית דירה חדשה בישראל מרגע התכנון ועד סיום הפרוייקט הוא ארוך במיוחד עקב ריבוי בירוקרטיה ובעיות של תשתית. כאשר אין תשתית מתאימה לא ניתן לבנות פרוייקטים שמכילים כמות גדולה של דירות וכך דירות רבות נשארות “על הנייר” בשעה שהביקושים הולכים וגדלים ומחירי הדיור משתוללים.

בכתבה הובאו דבריו של שר השיכון שציין כי שיווק מאסיבי של קרקעות אינו מספיק ויש לוודא כי הקבלנים אכן יוכלו לבנות על הקרקעות ששווקו להם עשרות אלפי יחידות דיור על מנת להגדיל את ההיצע ולהוריד את מחירי הדירות (והיקפי המשכנתאות).

אלא שכדי שתוכנית החסמים אכן תפעל יש צורך בתקציב מכובד: בכתבה צויין כי לדברי “מקורבים לתוכנית” עלות החסמים הכוללת מגיעה לשישה מיליארד שקלים, ובהחלט ייתכן שהסכום בקופת החסמים יהיה נמוך יותר. עוד צויין כי כרגע ישנן תוכניות תקועות במקומות רבים בארץ ובניהן רמלה, לוד, בית שמש, יבנה ובאר יעקב.

ככל הנראה התוכנית לשחרור החסמים תסוכם בעוד שבועיים והיא אינה דורשת את אישור הממשלה או קבינט הדיור. השאלה הגדולה היא מהיכן יבוא התקציב, אך שאלה חשובה נוספת היא האם שיחרור החסמים אכן יוביל לבנייה מהירה ומאסיבית ויותר מכך – האם הצפת השוק אכן תביא לירידת המחירים המיוחלת בתחום הדיור והמשכנתאות.

 
כתיבת תגובה

שם *
אימייל *
התגובה שלך