מת"ן משכנתאות היא זכיינית בלעדית לייעוץ משכנתא לעובדי החברות המובילות במשק:
מחויבים לכללי אמון הציבור
ImunHaCibur
מת"ן - החברה הגדולה בישראל לייעוץ משכנתאות
  • למת"ן משכנתאות מוניטין של 6 שנות ניסיון במתן שירות מקצועי ואיכותי ללקוחותיה והיא מעניקה ייעוץ משכנתאות בהיקף של כמיליארד שקלים בשנה
  • החברה זכיינית בלעדית של כ- 600,000 בתי אב באמצעות גופים וחברות מהמובילים במשק
  • מידי יום אנו יוצרים מהפיכה ושינוי מהותי במאזן בין הבנקים לצרכנים ומאפשרים לציבור הלווים לקבל תנאים אובייקטיבים, ראויים והוגנים התואמים לצרכיהם

משכנתאות של מעל 50% מימון עלולות להתייקר בעתיד

10.10.2010   

בתקופה האחרונה הפך משבר הדיור לאחד הנושאים המדוברים בחדשות ובעיתוני הכלכלה, ולא בכדי. למרות הצעדים שנקט בנק ישראל במטרה להוריד את הביקוש האדיר לדירות וכפועל יוצא את מחיריהן ואת מספר מבקשי המשכנתאות נדמה כי הביקוש ממשיך לעלות ולעלות ואיתו המחירים, שנסקו והותירו זוגות צעירים ללא סיכוי לרכוש את דירת חלומותיהם בעשור הקרוב.

לאחרונה החל בנק ישראל לנקוט צעדים משמעותיים במטרה להוציא את האוויר מבועת הנדל”ן המתנפחת, והחל מחודש יולי שעבר (7.2010) החלו הבנקים בהפרשת 0.75 אחוזים מכל הלוואה בשיעור מימון של יותר מ – 60% עבור חובות מסופקים – כלומר חובות שקיים ספק כי אכן ייגבו בעתיד. המטרה של המהלך הייתה להביא לייקור של משכנתאות באחוז מימון גבוה ולצינון השוק הרותח.

אלא שכפי שדווח באתרי ביזפורטל וידיעות אחרונות, הביקוש לא ירד ולהפך – אף עלה בשיעור מדאיג. בחודש אוגוסט, לאחר שגזירת המפקח על הבנקים כבר נכנסה לתוקפה עלה היקף המשכנתאות הנלקחות ביותר מ – 10% בהשוואה לחודש שקדם לו. בספטמבר חלה ירידה, אך היא מיוחסת בעיקר לחגים שחלו בחודש זה. יצויין כי מחירי הדירות ביצעו זינוק אדיר בשלוש השנים האחרונות ועלו בכחמישים (!) אחוזים.

מטבע הדברים בנק ישראל ומשרד האוצר גם יחד רואים בחומרה את המצב הנוצר ועל נערכים דיונים במטרה לשקול את המשך הצעדים שינקטו. מהדיווחים עולה כי אחד מהצעדים הנשקלים הוא הקשחת תנאי המשכנתאות הנלקחות בשיעור של יותר מ – 50% מערך הדירה. המשמעות של צעד כזה, אם אכן יינקט, היא התייקרות הלוואות בשיעורים כאלה וירידת אחוז מימון המשכנתאות הנלקחות על ידי הלווים לכמחצית משווי הדירות.

אפשרות נוספת שנלקחת בחשבון אך קשה יותר ליישום אמורה לפגוע בעיקר ברוכשי דירות יוקרה – ולפיה הבנקים יידרשו לבצע הפרשות גדולות יותר בגין הלוואות גדולות בהיקפן וכתוצאה מכך הלוואות כאלה יתייקרו. אלא שיישומו של צעד כזה עשוי להיות קשה מאוד – מאחר והלווים יכולים לפצל את ההלוואה בין מספר בנקים וכך להקטין את היקפה.

כך או כך, הצעדים הנשקלים על ידי בנק ישראל סופגים ביקורת מצד גורמים שונים הטוענים כי ייקורן של משכנתאות בשיעור של מעל 50% מימון יקשה מאוד על הזוגות הצעירים המבקשים לרכוש דירות ויהפוך את קניית הבית המיוחל למשימה בלתי אפשרית. ואכן – קשה לדמיין זוג צעיר משיג 600,000 ₪ שיהוו הון עצמי הדרוש לרכישת דירה בשווי 1,200,000 ויותר

 
כתיבת תגובה

שם *
אימייל *
התגובה שלך