מת"ן משכנתאות היא זכיינית בלעדית לייעוץ משכנתא לעובדי החברות המובילות במשק:
מחויבים לכללי אמון הציבור
ImunHaCibur
מת"ן - החברה הגדולה בישראל לייעוץ משכנתאות
  • למת"ן משכנתאות מוניטין של 6 שנות ניסיון במתן שירות מקצועי ואיכותי ללקוחותיה והיא מעניקה ייעוץ משכנתאות בהיקף של כמיליארד שקלים בשנה
  • החברה זכיינית בלעדית של כ- 600,000 בתי אב באמצעות גופים וחברות מהמובילים במשק
  • מידי יום אנו יוצרים מהפיכה ושינוי מהותי במאזן בין הבנקים לצרכנים ומאפשרים לציבור הלווים לקבל תנאים אובייקטיבים, ראויים והוגנים התואמים לצרכיהם

משכנתאות ונדל”ן – אפיקים להשקעה

כיום, כאשר רמות המחירים בשמיים וההון העצמי הנדרש לרכישת דירה הוא עצום, צעירים רבים מחפשים אלטרנטיבות לשימוש בכספים שצברו, שאינם מספיקים אפילו ללקיחת משכנתא ורכישת דירה בפרפריה. כתבה שפורסמה בדה מרקר עוסקת בנהירה של צעירים ישראלים אל שוק הנדל”ן האמריקאי כמו גם בסיכונים בהם כרוכה השקעה כזאת ובאפשרויות ההשקעה הקיימות במדינת ישראל.

בכתבה דווח כי לדברי גורמים המצויים בשוק הנדל”ן הצפון – אמריקאי, בשנה האחרונה חלה עלייה של ממש במספר הזוגות הצעירים הבוחנים את אפיק ההשקעה הנ”ל. לדבריו של ישראל הריס, מנכ”ל חברה העוסקת בנדל”ן בארה”ב, כיום 20 עד 30 אחוזים מהפניות המגיעות אליו הן מזוגות צעירים אשר אין בבעולתם דירה. התופעה, לדבריו, הפכה לנפוצה למדי דווקא בקרב בני המגזר החרדי, שמעדיפים להשקיע את ההון העצמי שלהם בנדל”ן בארה”ב ולממן באמצעות התשואות מגורים בשכירות בארץ. היות ומדובר בבתים זולים (שעוקלו בימי משבר הסאב פריים וכעת מוצעים למכירה במחירים נמוכים למדי) הרוכשים יכולים לעיתים קרובות לקנות אותם ללא צורך במשכנתא.

לכאורה מדובר בהשקעה חלומית: רכישת דירה במחיר רצפה והשגת תשואה יפה מדי שנה, אך כאן סיפורנו מקבל תפנית בעייתית במיוחד… וכפי שתיאר זאת אלחנן רוזנהיים, מנכ”ל חברה שעוסקת בתחום: מעל ל – 90% מהחברות העוסקות בנושא הן תרמית, והרוכשים הפוטנציאלים לוקחים עליהם סיכון לא מבוטל. בין היתר תואר בכתבה כיצד חברות שונות מבטיחות לרוכשים תשואות עתק שלא היו ולא נבראו, קונות בתים במחירי רצפה ומרוויחות עליהם אלפי אחוזים ועוד.

אלטרנטיבות השקעה בישראל

המסקנה העולה מהכתבה היא שגם אם מדובר באפיק השקעה אפשרי, הסיכון הוא עצום ולכן לא מומלץ להיכנס לעיניין ללא בדיקות מעמיקות ביותר, בעיקר אם החברה אליה פניתם מבטיחה לכם גדולות ונצורות. אז למי שחושש לשים את כספו על קרן הצבי, מציעה הכתבה שלוש אלטרנטיבות השקעה כאן בישראל:

  • השקעה בדירה – מדובר באפשרות סולידית יחסית, והתשואות בהתאם: עד 6% בפריפריה, 2.5% בלבד באיזור העיר תל אביב, ממוצע ארצי של 3.5% בלבד. בעבר התשואות על דירות להשקעה היו גבוהות בהרבה, אך היות ומחירי הדיור נסקו והעלייה במחירי השכירות לא הדביקה את הפער, התשואות הלכו וירדו עד שהגיעו לרמתן הנוכחית. ובמילים אחרות – אם לא טרחתם לקנות דירה לפני שנת 2008 פספסתם הזדמנות פז. יש לציין כי כיום, על מנת לקבל משכנתא להשקעה בדירה, יש להשיג הון עצמי של 50% מערך הנכס.
  • קרנות מימון/קבוצות השקעה – צורת השקעה הרבה פחות סולידית, שבה כספו של המשקיע משמש לייזום של פרוייקטים. גם כאן כגודל הסיכון כן גודל התשואה האפשרית, שעשויה להגיע ל – 15-20 אחוזים. מצד שני, אם אתם לא מסוגלים לספוג הפסדים זהו לא אפיק ההשקעה הנכון עבורכם.
  • נדל”ן מניב – השקעה בנכס נדל”ני כגון משרד או אפילו חלק מבניין משרדי. כאן התשואה יכולה להגיע ל – 7 – 9 % (בהתאם לרמת הסיכון, כמובן). ככל שהסיכון עולה כך התשואה תהיה גבוהה יותר, אם כי גם הסיכוי שתספגו הפסדים. יש לציין כי ככל שהנכס קרוב יותר למרכז הארץ ומושכר למשך תקופה ארוכה יותר כך הוא מסוכן פחות, מה שמגן על כספכם אך בו בעת גם מקטין את התשואה.

כמובן שמעבר לאפשרויות אלה, תמיד תוכלו לנסות ללכת על הרעיון הסטנדרטי של לקיחת משכנתא לרכישת דירה בה תגורו. יש לקוות כי ביום מן הימים המצב בכלכלה הישראלית ישתנה לטובת הזוגות הצעירים ואפשרות זאת תהפוך לרלוונטית יותר מתמיד.

 
כתיבת תגובה

שם *
אימייל *
התגובה שלך