מת"ן משכנתאות היא זכיינית בלעדית לייעוץ משכנתא לעובדי החברות המובילות במשק:
מחויבים לכללי אמון הציבור
ImunHaCibur
מת"ן - החברה הגדולה בישראל לייעוץ משכנתאות
  • למת"ן משכנתאות מוניטין של 6 שנות ניסיון במתן שירות מקצועי ואיכותי ללקוחותיה והיא מעניקה ייעוץ משכנתאות בהיקף של כמיליארד שקלים בשנה
  • החברה זכיינית בלעדית של כ- 600,000 בתי אב באמצעות גופים וחברות מהמובילים במשק
  • מידי יום אנו יוצרים מהפיכה ושינוי מהותי במאזן בין הבנקים לצרכנים ומאפשרים לציבור הלווים לקבל תנאים אובייקטיבים, ראויים והוגנים התואמים לצרכיהם

האם חלה האטה בשוק הדיור והמשכנתאות?

 

24.08.2010

נתוני משרד האוצר והלמ”ס מצביעים על סוג של האטה בשוק הדירות הבועתי: ברבעון האחרון של השנה, אליו מתייחסים הנתונים, ירדו מחירי הדירות החדשות ואף חלה ירידה בביקוש לדירות כאלו. בכתבה שהתפרסמה בביזפורטל נערך ראיון עם המנכ”לית של דיסקונט למשכנתאות, הלא היא אתי לנגרמן, שניסתה לשפוך מעט אור על הנושא.

לטענת לנגרמן, אכן חלה ירידה בשיעור הענקת משכנתאות באוגוסט האחרון ששיעורה עומד על 6%, אולם לדבריה בקיץ קיים מה שמכונה “ירידה עונתית”. היא ציינה כי אין לשכוח שבחודשים שקדמו להאטה הייתה התנפלות של רוכשים על השוק (שיכולה אולי להסביר את המצב הנוכחי).

לנגרמן ציינה כי על אף התקנות החדשות של האוצר באשר לתנאי המשכנתא לא חל מהפך של ממש בשוויין של ההלוואות, וזאת בניגוד לכמות המשקיעים שירדה באופן משמעותי. יחד עם זאת, נראה כי תמהיל המשכנתא השתנה וכאן ניתן לראות מעבר ברור של רוכשים ממסלול הפריים אל מסלולי המדד.

לא אשת בשורות היא לנגרמן, שמציינת כי לדעתה מחירי הדירות לא ירדו באופן דרסטי (מלבד מחירי דירות היוקרה ומחירי הדירות בפריפריה בהם יש אפשרות לשינויים). הסיבה, לטענתה היא היעדר בנייה חדשה וכן היעדרן של קרקעות לבנייה.

באשר לירידה ברכישת דירות על ידי צעירים טוענת מנכ”לית דיסקונט כי עליית המחירים אכן מקשה על הצעירים ובמקביל חלה עלייה ברכישה על ידי משקיעים – המזהים את הפוטנציאל הגלום בהשכרת דירות לאלה שאין ידם משגת לקחת משכנתא ולקנות דירה.

ומכאן לשאלה המעניינת ביותר שהעלתה כתבת ביזפורטל – האם העלייה בריבית המשכנתא תביא למצב בו רוכשים רבים יתקשו לעמוד בהחזרי ההלוואה?

התשובה (הצפויה יש לציין) של המנכ”לית היא לא. לדבריה הבנק מוודא כי מי שלוקח משכנתא אכן יוכל להחזירה ועד כה לווי המשכנתאות עומדים יפה במשימה. נסכם כי יש לקוות שתחזית אופטימית זאת תתברר כנכונה גם בעתיד הרחוק.

 
כתיבת תגובה

שם *
אימייל *
התגובה שלך