מת"ן משכנתאות היא זכיינית בלעדית לייעוץ משכנתא לעובדי החברות המובילות במשק:
מחויבים לכללי אמון הציבור
ImunHaCibur
מת"ן - החברה הגדולה בישראל לייעוץ משכנתאות
  • למת"ן משכנתאות מוניטין של 6 שנות ניסיון במתן שירות מקצועי ואיכותי ללקוחותיה והיא מעניקה ייעוץ משכנתאות בהיקף של כמיליארד שקלים בשנה
  • החברה זכיינית בלעדית של כ- 600,000 בתי אב באמצעות גופים וחברות מהמובילים במשק
  • מידי יום אנו יוצרים מהפיכה ושינוי מהותי במאזן בין הבנקים לצרכנים ומאפשרים לציבור הלווים לקבל תנאים אובייקטיבים, ראויים והוגנים התואמים לצרכיהם

2012: עלייה משמעותית בכינוס נכסים עקב אי עמידה במשכנתא

פרשני לילה כלכלי, אלדד תמיר ויוסי פרנק שופכים אור על הנושא החם בעולם המשכנתאות:

תגידו לי, זו סנונית ראשונה לאולי תנועה מטרידה שבדרך? מזה בדיוק פחד הנגיד, מזה כל הזמן הזהירו אותנו? שיתחיל איזשהוא גל של אבטלה או יותר פיטורין, לאנשים לא יהיה כסף להחזיר את המשכנתא?

אלדד: תראה, אני לא יודע אם זה סנונית לאיזושהיא בעיה במערכת הבנקאית אבל זו סנונית לגאות בשוק הנדל”ן ואנחנו רואים את הגאות הזאת כבר הרבה זמן, שמחירי הנדל”ן עולים ושהריביות נמוכות אנשים קונים דירה, נסחפים לפעמים.

הנה אגב הנתונים – בירושלים 12% עלייה בכינוס נכסים, במרכז 17%. אנחנו מדברים פה על 2012.

כן, בהחלט אחוזים משמעותיים, אם כי צריך לזכור שסך הכל המספרים, בהשוואה למה שמקובל בעולם הם עדיין נמוכים ועדיין מאוד סבירים, אבל צריך להמשיך ולעקוב. בסך הכל צריך להבין: הריביות נמוכות, שוק הנדל”ן במגמה של עליות כל הזמן, אנשים נורא רוצים לנצל את ההזדמנות הזאת ולכן צריך להזהיר – מקובל לא להשקיע יותר מ – 25 – 30% מההכנסה הפנויה – כלומר מהנטו – במשכנתא. ולכן צריך להיזהר לא לעבור את זה.

בירושלים משלמים 6000 שקל בממוצע, בתל אביב 5700, ברעננה 5000, צריך להרוויח משהו כמו 20,000 בחודש נטו.

כן, אבל הנתונים האלה כוללים גם אנשים שיש להם הכנסה מאוד גבוה נטו וכמו שאתה יודע התפלגות ההכנסות היא לא שוויונית לצערנו. ולכן בסך הכל המספרים האלה באמת הגיוניים.

צריך רגע להבין דבר אחד – המזל שלנו, וזה מה שפישר ובנק ישראל טענו כל הזמן, אנחנו לא ארצות הברית ולא אירופה. מזלנו שהמיתון בינתיים פסח עלינו. כי אם המיתון היה כאן, לא היית רואה עלייה של 20%, היית רואה עלייה של 200 ו – 500 אחוז (בכינוס נכסים עקב אי עמידה במשכנתא). כי זאת עיקר הבעיה: אם אתה פוגש אנשים שקונים 5 ו – 6 דירות, משקיעים את עצמם למוות כי זה הדבר היחידי, כי אין אלטרנטיבות, זו שטות מוחלטת ואסור לעשות את זה.

אני חושב שעוד דבר אחד צריך להזכיר: אני רואה המון אנשים שאומרים בוא נקנה דירה כי נרוויח מזה כסף. בוא נשים פעם אחת את העיניין הזה ונסיים אותו: לא תמיד מרוויחים כסף מדירות. ובוא לא נשכח גם ששוק הנדל”ן עלה הרבה. זו לא איזושהיא מילת קסם – ראינו מה קורה בעולם.

כמעט אי אפשר להרוויח היום, בטח לא במרכז. התשואות אפסיות, זה לא בטוח יעלה כמו שזה עלה עד היום.

צריך להיזהר – מי שצריך דירה צריך דירה, מי שעושה את זה כהשקעה צריך להבין שהוא מתחיל להיכנס לדברים מסוכנים.

בקדנציה הזאת של הממשלה על אחת כמה וכמה – כי זה היעד הראשון שלה.

אנחנו מקווים שתהיה ירידה. מקווים.

 
כתיבת תגובה

שם *
אימייל *
התגובה שלך