מת"ן משכנתאות היא זכיינית בלעדית לייעוץ משכנתא לעובדי החברות המובילות במשק:
מחויבים לכללי אמון הציבור
ImunHaCibur
מת"ן - החברה הגדולה בישראל לייעוץ משכנתאות
  • למת"ן משכנתאות מוניטין של 6 שנות ניסיון במתן שירות מקצועי ואיכותי ללקוחותיה והיא מעניקה ייעוץ משכנתאות בהיקף של כמיליארד שקלים בשנה
  • החברה זכיינית בלעדית של כ- 600,000 בתי אב באמצעות גופים וחברות מהמובילים במשק
  • מידי יום אנו יוצרים מהפיכה ושינוי מהותי במאזן בין הבנקים לצרכנים ומאפשרים לציבור הלווים לקבל תנאים אובייקטיבים, ראויים והוגנים התואמים לצרכיהם

דיסקונט מחייב פתיחת חשבון עו”ש כתנאי לקבלת משכנתא – בניגוד לחוק?

כפי שדווח ב”דה מרקר, לפני כשלושה שבועות החל בנק דיסקונט לדרוש מהלווים הפוטנציאליים לפתוח חשבון בבנק כתנאי למתן הצעת משכנתא. ללקוחות שביקשו לקבל הצעה להלוואה בבנק נמסר כי דיסקונט מעניק אותה רק ללקוחות בעלי חשבון עו”ש בבנק.

מי שהתקשר למוקדנים נענה כי לפני שיוכל לתאם פגישה לקבלת הצעה עליו לגשת לאחד מסניפי דיסקונט ולפתוח חשבון עו”ש. “דה מרקר” ביצע פנייה להנהלת הבנק וזאת טענה כי מדובר ב”חוסר הבנה” וכי אמנם לקוחות כל הבנקים יכולים לקבל הצעה, אך אם הם מעוניינים לקבל משכנתא בפועל עליהם לפתוח חשבון בבנק.

אך כאן לכאורה ביצעו בהנהלה שגיאה מהותית, שכן מדובר (לכאורה, חשוב לציין,שכן הנושא עדיין לא התברר בבנק ישראל) על עבירה על חוק הבנקאות (סעיף 7), אשר אוסר על הבנקים השונים להתנות מתן שירות ברכישה של שירות אחר.

הבעייתיות שבמהלך כזה, כפי שהוסבר בכתבה, היא שאם לקוחות ייאלצו לפתוח חשבון בנק עבור כל הצעת משכנתא שהם מעוניינים לקבל הדבר יפגע בתחרות בשוק שכן פתיחת חשבון כרוכה בעמלות, בירוקרטיה וריצות לבנק, מה שיקשה מאוד על ביצוע סקר שוק נרחב.

אמנם, כל הבנקים עורכים ניסיונות שכנוע אגרסיביים במטרה לגרום למבקשי ההלוואות להעביר אליהם את חשבונות העו”ש שלהם, אך בעוד שבבנקים אחרים מדובר על ניסיונות בלבד, בבנק דיסקונט לא ניתן לקבל את ההלוואה כלל ללא פתיחת חשבון.

דיסקונט: משכנתא ניתנת רק ללקוחות הבנק

עם זאת, מדיסקונט נטען כי אין מדובר בהתניית שירות בשירות וכן נטען כי הבנק קיבל חו”ד משפטית אשר מצדדת בעמדה זו עוד לפני שבוצע המהלך. דוברת דיסקונט ציינה כי עקב המיזוג של דיסקונט משכנתאות עם דיסקונט הוחלט שהבנק יתמקד בלקוחותיו הקיימים. מי שמעוניין לקבל הצעה להלוואה יכול לקבלה גם אם אינו לקוח הבנק, אך כדי לקבל את ההלוואה עליו לפתוח חשבון עו”ש. אין זו התניית שירותים אלא פשוט שירות שניתן רק ללקוחות הבנק.

בכתבה הובאה גם תגובת בנק ישראל, שנציגיו ציינו כי עד כה לא התקבלו תלונות על דיסקונט באשר להפרת חוק הבנקאות, אך הנושא ייבדק ויטופל במידת הצורך.

 
כתיבת תגובה

שם *
אימייל *
התגובה שלך