מת"ן משכנתאות היא זכיינית בלעדית לייעוץ משכנתא לעובדי החברות המובילות במשק:
מחויבים לכללי אמון הציבור
ImunHaCibur
מת"ן - החברה הגדולה בישראל לייעוץ משכנתאות
  • למת"ן משכנתאות מוניטין של 6 שנות ניסיון במתן שירות מקצועי ואיכותי ללקוחותיה והיא מעניקה ייעוץ משכנתאות בהיקף של כמיליארד שקלים בשנה
  • החברה זכיינית בלעדית של כ- 600,000 בתי אב באמצעות גופים וחברות מהמובילים במשק
  • מידי יום אנו יוצרים מהפיכה ושינוי מהותי במאזן בין הבנקים לצרכנים ומאפשרים לציבור הלווים לקבל תנאים אובייקטיבים, ראויים והוגנים התואמים לצרכיהם

הנחה במשכנתא לזכאים: הריבית תרד מ – 4% ל – 3%

בשורה משמחת? ייתכן. משרד הבינוי והשיכון קיבל אישור להוריד את הריבית במשכנתא לזכאים מ – 4% ל – 3%, כפי שדווח בדה מרקר ובאתרי חדשות נוספים. מדובר בהוראת שעה שתקפה רק לחצי השנה הקרובה, כך שמי שמעוניין לנצל אותה יצטרך להזדרז.

משכנתא לזכאים – מהם התנאים?

כשמדברים על “משכנתא לזכאים” מתכוונים להלוואה צמודה למדד שניתנת על ידי משרד הבינוי והשיכון בתנאים “מיוחדים” שבעבר נחשבו לטובים – שכן הריבית על הלוואה כזאת הייתה בשיעור של 4% (ומעכשיו, כאמור, היא תרד ל – 3%) ולעומת הריביות בשוק מדובר היה בהצעה לא רעה. אלא שבשנים האחרונות חלה ירידה תלולה בריביות המשכנתא כך שארבעת אחוזי הריבית הפכו ללא אטרקטיביים ואפילו ליקרים. אם נוסיף לכך את העובדה שמדובר במשכנתא צמודה למדד לטווח ארוך מאוד (של 25 – 28 שנה) וניקח בחשבון את עליות המדד הצפויות לתקופה כה ארוכה, נגלה שבעצם מדובר במסלול שהכדאיות שלו עבור רוב הציבור הפכה ברבות השנים לאפסית.

בנוסף, לא כולם זכאים לקבלת משכנתא במסלול זה וגם הסכום שניתן לקבל הוא מוגבל ומשתנה, הכל בהתאם לקריטריונים שנקבעו על ידי המדינה עוד בשנת 1998 וכוללים נתונים כמו מספר ילדים במשפחה ושירות צבאי/לאומי. ובכל זאת, החדשות הטובות הן שהמדינה החליטה להסיר את הכפפות לפחות לחצי השנה הקרובה ולנסות להחזיר את האטרקטיביות להלוואות הזכאות. יש לציין כי בכדי לקבל את ההלוואה יש להוציא תעודת זכאות (מידע מפורט מאוד על התהליך ניתן למצוא באתר הבינוי והשיכון, בכל מקרה התהליך יכול להתבצע דרך כל בנק למשכנתאות).

בתוך כך קרא השר אריאל אטיאס לזוגות הצעירים “לנצל את ההטבה”. לעומתו אמר יושב ראש לשכת שמאי המקרקעין כי על אף שההוזלה היא צעד נכון של המדינה אין בה מספיק על מנת לסייע לזוגות הצעירים לרכישת דירה. גם מנכ”לית יורו ישראל סוברת כי למרות שהרעיון הכללי נכון הוא לא מעניק לזכאים יתרון אמיתי או תנאים שלא ניתן לקבל בבנקים השונים.

אז האם כדאי למהר לבקש משכנתא לזכאים?

כלל לא בטוח.

קודם כל, אם אתם יכולים להרשות לעצמכם לקחת משכנתא לטווח קצר יותר, מומלץ שתעשו זאת. הגורם המשפיע ביותר על העלות של ההלוואה שלכם הוא לא הזכאות אלא אורך התקופה של ההלוואה: ככל שאתם לוקחים משכנתא למשך יותר שנים כך הריביות שלכם גבוהות יותר וכך אתם משלמים הצמדה וריבית במשך יותר ויותר חודשים, מה שמייקר משמעותית את ההלוואה.

שנית, ייתכן ובאמצעות מיקוח או במקרים מסויימים אפילו בלעדיו תצליחו לקבל מהבנקים תנאים טובים יותר גם במשכנתאות ארוכות טווח.

ולבסוף, לפני שרצים לנצל את ההנחה חשוב לזכור כי הטבות ומבצעים עלולים לעלות לנו ביוקר, אפילו כשמי שמציע אותם הוא המדינה. לכן כדאי קודם כל לנסות לבנות את התמהיל הטוב ביותר ותוך כך לבחון אם משכנתא לזכאים בריבית החדשה היא באמת אפשרות רלוונטית וכדאית או לא.

 
כתיבת תגובה

שם *
אימייל *
התגובה שלך